O nás 2019-11-11T12:00:30+00:00

Bardejov — mesto skrytých možností

Zostať vonku, alebo sa vrátiť  napriek všetkému naspäť domov? Ak sa vám z tridsiatich spolužiakov do rodného mestečka vrátia traja, aj vy si dvakrát rozmyslíte, či po štúdiu, Erasme a zážitkoch zo sveta zamierite s diplomom v ruke na severovýchod Slovenska.

Práve vďaka príjemným zážitkom a skúsenostiam s kultúrou mimo Bardejova sme sa rozhodli založiť v novembri 2014 občianske združenie, ktoré by niečo podobné aspoň sčasti prinieslo aj do nášho mesta.

Naše aktivity

Debata s prezidentom Andrejom Kiskom v marci 2015 bola prvou akciou Kandelabra po tom, čo sa naša dovtedy neformálna skupina zaregistrovala ako občianske združenie.

Stretnutie s prezidentom nás povzbudilo do rozvoja ďalších aktivít. Nadišlo obdobie plánovania, z ktorého v krátkom čase vzišli tri formáty kultúrnych podujatí: literárny večer Bod[Ka:], diskusie Reflektor a prezentácie PechaKucha Night. Ten posledný pochádza z Tokia a my ho licenčne organizujeme ako jedno z vyše 900 miest po celom svete.  Postupne začali vznikať aj ďalšie projekty:  od roku 2016 organizujeme pod kuratelou Ústavu pamäti národa novembrový Festival slobody a v roku 2017 sme odštartovali medzinárodnú súťaž v grafickom dizajne plagátov Poster Quadrennial Bardejov. Aj mimo tohto podujatia ale pripravujeme rôzne iné výstavy týkajúce sa najmä plagátovej kultúry.

Do nášho portfólia patrí taktiež augustový multižánrový festival Ružový Bicykel konajúci sa naraz na viacerých podlažiach Kultúrno-komunitného centra Bašta (historická Hrubá bašta v Bardejove) a pomerne populárny projekt Ľudia Bardejova, ktorého hlavným poslaním je prostredníctvom Facebooku krátko prezentovať takpovediac “bežných obyvateľov mesta s nie celkom bežnými príbehmi či myšlienkami”.

Kandelaber je taktiež súčasťou neziskovej organizácie Bardejov.travel, ktorej hlavným cieľom je jednotná a kvalitná turistická propagácia mesta Bardejov a regiónu horného Šariša. Organizácia má tiež za cieľ formulovať vízie rozvoja cestovného ruchu v našom regióne, ako aj prepájať aktivity jednotlivých subjektov pôsobiacich v tejto oblasti u nás.

Na jar roku 2018 naše rady rozšíril projekt Bardejovské divadlo: zoskupenie profesionálnych a ochotníckych hercov, ktorých cieľom je tvoriť divadelné inscenácie pre rôzne vekové skupiny a vypĺňať tak medzeru kultúrnej ponuky v Bardejove a okolí. Víziou je vytvoriť v meste divadelnú tradíciu a obohatiť ponuku voľnočasových aktivít o kvalitné lokálne divadelné umenie, ako aj dať možnosť ľuďom z mesta a regiónu stať sa aktívnou súčasťou divadla.

V lete 2018 sme v spolupráci s projektom BardBand spustili aktivitu BardJam: improvizovanú Jam session, na ktorej pozvaní hudobníci bez náležitej prípravy hrajú dopredu nedefinované skladby. Následne sa k nim pridávajú aj ľudia z publika s vlastnými, alebo pripravenými nástrojmi.

Naši podporovatelia

Sme veľmi vďační za podporu všetkých dobrých ľudí, ktorí vždy radi pomôžu: či už sa jedná o ľudí z OZ Different a Kultúrno-komunitného centra Bašta, OZ Vita in Suburbium, Komunitnej nadácie Bardejov alebo množstvo iných ochotných jednotlivcov a dobrovoľníkov.

A na záver sme vďační aj za vás, našich divákov: bez vás by to nemalo zmysel!

Členovia

Dominik Fotta
Dominik Fottapredseda + PechaKucha Night
Najmladší člen združenia, ktorý sa rovno stal predsedom. Má na starosti všetky papierovačky, behačky a vzťahy v združení. Okrem toho koordinuje event PechaKucha Night.
Milan Škorupa
Milan Škorupatexty + PechaKucha Night
Druhý z otcov zakladateľov združenia. Koordinátor PechaKucha Night, nadšenec gramatiky a cyklistiky. Zakladateľ neziskovky Bardejov.travel venujúcej sa propagácii regiónu.
Peter Javorík
Peter Javoríkgrafika + PQB
Posledný z otcov zakladateľov združenia. Propagátor dizajnu, autor loga a grafickej identity Kandelabra a koordinátor projektu Poster Quadrennial Bardejov.
Jakub Lenart
Jakub Lenartpodpredseda + Reflektor
Moderátor eventov a príležitostný nosič stoličiek, ktorý má na starosti komunikáciu s médiami. Koordinuje dobrovoľníkov, diskusný projekt Reflektor a Festival slobody. Píše infomaily.
Tomáš Dzuruš
Tomáš Dzurušvýstavy + inventár
Remeselne najzručnejší člen združenia, technicky zabezpečuje priestor eventov a vyrába prípadný inventár. Koordinuje výstavy a výtvarníkov na festivale Ružový Bicykel.
Róbert Geci
Róbert Gecitechnika + hudba
Zvukár združenia, ktorý sa vyzná vo všetkých kábloch, mikrofónoch a krabičkách. Strihá video záznamy z našich eventov a koordinuje kapely na festivale Ružový Bicykel.

Asistenti

Peter Sivanič
Peter Sivaničzvuk + svetlo
Technický asistent, ktorý sa vyzná v zvuku a svetle. Zároveň aj skúma svetlo z vesmíru — ako študent astronómie a zamestnanec Observatória na Skalnatom plese.
Erik Ždiľa
Erik Ždiľagrafika + BardJam
Človek stojaci za projektom BardBand a improvizovanou jam session BardJam. Chce svojimi aktivitami podporovať hudobnú scénu v našom meste. Tiež je šikovný grafik.

Dobrovoľníci

Zuzana Lenartová, Klára Fotttová, Zuzana Hvaťová, Dorota Porubská, Vojto Exner, Ivana Škorupová, Niki Sabolová, Gabriel Lišivka, Gabriela Fottová, Monika Fecková, Patrícia Patkaňová, Natália Lešičková, Lenka Sisáková

Bardejovské divadlo

Veronika Burgerová, Martin Juríček, Martin Šidelský, Jana Kiecová, Lenka Gregová, Katka Džubakovská, Soňa Ildžová

Výročná správa 2018