O nás 2024-04-19T05:50:35+00:00

Bardejov — mesto skrytých možností

Zostať vonku, alebo sa vrátiť  napriek všetkému naspäť domov? Vďaka príjemným zážitkom a skúsenostiam s kultúrou mimo Bardejova sme sa rozhodli založiť v novembri 2014 občianske združenie, ktoré by niečo podobné aspoň sčasti prinieslo aj do nášho mesta.

 

Naše aktivity

Debata s prezidentom Andrejom Kiskom v marci 2015 bola prvou akciou Kandelabra po tom, čo sa naša dovtedy neformálna skupina zaregistrovala ako občianske združenie. Toto stretnutie nás povzbudilo do rozvoja ďalších aktivít.

Nadišlo obdobie plánovania, z ktorého v krátkom čase vzišli tri formáty kultúrnych podujatí: literárny večer Bod[Ka:], diskusie Reflektor a prezentácie PechaKucha Night. Ten posledný pochádza z Tokia a my ho licenčne organizujeme ako jedno z vyše 900 miest po celom svete.

Postupne začali vznikať aj ďalšie projekty: od roku 2016 organizujeme pod kuratelou Ústavu pamäti národa novembrový Festival slobody a v roku 2017 sme odštartovali medzinárodnú súťaž v grafickom dizajne plagátov Poster Quadrennial Bardejov. Aj mimo tohto podujatia ale pripravujeme rôzne iné výstavy týkajúce sa najmä plagátovej kultúry.

Do nášho portfólia patrí taktiež augustový multižánrový festival Ružový Bicykel konajúci sa naraz na viacerých podlažiach Kultúrno-komunitného centra Bašta a populárny projekt Ľudia Bardejova, ktorého hlavným poslaním je prostredníctvom Facebooku krátko prezentovať „bežných obyvateľov mesta s nie celkom bežnými príbehmi či myšlienkami”.

Na jar roku 2018 naše rady rozšíril projekt Bardejovské divadlo — zoskupenie profesionálnych a ochotníckych hercov, ktorých cieľom je tvoriť divadelné inscenácie pre rôzne vekové skupiny a vypĺňať tak medzeru kultúrnej ponuky v Bardejove a okolí. V roku 2020 sa divadlo osamostatnilo a založilo vlastné občianske združenie.

V lete 2018 sme v spolupráci s projektom BardBand spustili aktivitu BardJam — improvizovanú jam session, na ktorej pozvaní hudobníci bez náležitej prípravy hrajú dopredu nedefinované skladby. Následne sa k nim pridávajú aj ľudia z publika s vlastnými, alebo pripravenými nástrojmi.

Do nášho portfólia sme začlenili aj podcasty, v ktorých sa snažíme prinášať nielen záznamy z našich diskusií, ale aj rozhovory s Bardejovčanmi, reportáže a autorské relácie o vede, literatúre či ornitológii. V pandemickom roku 2020 sme vytvorili Karanténny kvíz — vedomostnú súťaž vysielanú naživo z obývačky nášho predsedu.

Od februára roku 2023 sme nadviazali kontakt s Archeologickým ústavom SAV v spolupráci s ktorým pripravujeme sériu prednášok pod názvom Archeologický večer, ktorých úlohou je popularizovať historický výskum najmä na území východného Slovenska.

Kandelaber je taktiež súčasťou neziskovej organizácie Bardejov.travel, ktorej hlavným cieľom je jednotná a kvalitná turistická propagácia mesta Bardejov a regiónu horného Šariša. Organizácia má za cieľ formulovať vízie rozvoja cestovného ruchu v našom regióne, ako aj prepájať aktivity jednotlivých subjektov pôsobiacich v tejto oblasti u nás.

 

Naši podporovatelia

Sme veľmi vďační za podporu všetkých dobrých ľudí, ktorí vždy radi pomôžu: či už sa jedná o ľudí z OZ Different a Kultúrno-komunitného centra Bašta, OZ Vita in Suburbium, Komunitnej nadácie Bardejov alebo množstvo iných ochotných jednotlivcov a dobrovoľníkov.

A na záver sme vďační aj za vás, našich divákov: bez vás by to nemalo zmysel!

Členovia

Jakub Lenart
Jakub LenartPredseda + moderátor
Predseda, moderátor eventov a príležitostný nosič stoličiek. Jeho srdcovkou je koordinácia diskusného večera Reflektor.
Róbert Geci
Róbert GeciPodpredseda + technik
Zvukár združenia, ktorý sa vyzná vo všetkých kábloch, mikrofónoch a krabičkách.
Peter Javorík
Peter JavoríkGrafika + výstavy
Propagátor dizajnu, autor loga a grafickej identity Kandelabra, koordinátor výstav a projektu Poster Quadrennial Bardejov.
Peter Sivanič
Peter SivaničPechaKucha Night + technika
Osvetľovač a zvukár, vďaka ktorému sme odštartovali aj náš podcast. Od roku 2020 koordinuje event PechaKucha Night Bardejov.
Erik Ždiľa
Erik ŽdiľaBardJam + grafika
Človek stojaci za projektom BardBand a improvizovanou jam session BardJam. Svojimi aktivitami podporuje hudobnú scénu v našom meste. Tiež je šikovný grafik.
Zuzka Lenartová
Zuzka LenartováKvíz v Bašte + vstupné
Strážkyňa pokladu, ktorá vyberá vstupné na našich podujatiach. Zároveň každý mesiac preveruje vaše vedomosti na obľúbenom Kvíze v Bašte.
Klára Fottová
Klára FottováFoto
Šikovná fotografka, ktorá nás sprevádza už od úplných začiatkov. Musela, keďže je tou sestrou ex-predsedu. V rokoch 2020 — 2021 bola koordinátorkou eventu Pechakucha Night Bardejov.
Monika Geciová
Monika GeciováRužový Bicykel + instagram
Starostlivosť o náš instagram sa vďaka nej veľmi zlepšila. Roky sa starala aj o našich hostí na Ružovom Bicykli, až sa ho rozhodla celý koordinovať.
Tomáš Dzuruš
Tomáš DzurušVýstavy + inventár
Remeselne najzručnejší člen združenia, technicky zabezpečuje priestor eventov, vyrába prípadný inventár a koordinuje výstavy lokálnych výtvarníkov.
Milan Škorupa
Milan ŠkorupaBardejov.travel
Nadšenec gramatiky a cyklistiky, zakladateľ neziskovky Bardejov.travel. V rokoch 2015 — 2019 koordinátor eventu PechaKucha Night.
Dominik Fotta
Dominik FottaZakladateľ + social media guru
Zakladajúci člen, ktorý nabral skúsenosti s vedením združenia počas jeho prvých piatich rokov. V rokoch 2015 — 2019 koordinoval event PechaKucha Night.

Asistenti

Lenka Sisak
Lenka SisakVýstavy + administratíva
Veľmi dôležitá súčasť projektu Poster Quadrennial Bardejov a sprievodných výstavných aktivít. Vyzná sa vo formulároch, grantoch a výbere toho najlepšieho občerstvenia na vernisáže.

Dobrovoľníci

Zuzana Hvaťová, Natália Lešičková, Dorota Porubská, Niki Sabolová, Ivana Škorupová
Výročná správa 2023
Výročná správa 2022
Výročná správa 2021
Výročná správa 2020
Výročná správa 2019
Výročná správa 2018